Rohodčí řízení
"Necítíme-li jakousi spoluodpovědnost za nejmenší přestupek,
spáchaný někým na druhé straně zeměkoule, nejsme spravedliví."
SARTRE

Rozhodčí řízení čili arbitráž je mimosoudní metoda projednávání a rozhodování majetkových sporů mezi stranami. V ČR tento postup upravuje Zákon č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů, ve znění pozdějších předpisů. Na jeho základě se strany mohou dohodnout, že jejich spory nebudou řešit soudy, ale nezávislý soukromoprávní subjekt zakotvený v rozhodčí smlouvě. Ze zákona také vyplývá, že rozhodčí řízení umožňuje řešit prakticky všechny majetkové spory z různých právních oblastí. Výjimku představují kauzy související s konkurzem či exekucí.

Rozhodnutí sporu rozhodcem má v zásadě stejné právní účinky jako pravomocné soudní rozhodnutí a je též soudně vykonatelné.

ROZHODČÍ NÁLEZ BĚŽNĚ ZÍSKÁTE DO TŘÍ MĚSÍCŮ OD PODÁNÍ ŽALOBY.

Vykonatelný titul v rozhodčím řízení lze narozdíl od soudního řízení získat do tří měsíců od podání žaloby. Po zahájení řízení postupuje rozhodce tak, aby věc byla co nejrychleji projednána a rozhodnuta. Přitom vždy usiluje také o to, aby spor byl vyřešen smírně. Při souhlasu stran je oprávněn spor rozhodnout podle zásad spravedlnosti.

Rozhodčí řízení přináší stranám sporu oproti řešení před soudem významné výhody:

Rozhodčí řízení především je:

  • rychlejší - zpravidla bývá ukončeno do tří měsíců. Jeho procesní úpravy znemožňují obstrukce nebo vyhýbání se spravedlnosti. Řízení dle doporučeného znění rozhodčí doložky bude vždy zahájeno bezprostředně po podání žaloby.
  • levnější - např. proto, že rozhodci vždy usilují o rozhodování sporů primárně podle písemných důkazů. Odpadá tak ústní jednání a drahé zastupování právním zástupcem.
  • spravedlivější - zákon umožňuje rozhodci (v případě dohody stran) rozhodovat podle zásad spravedlnosti. Důsledkem je větší smluvní volnost. Rozhodce zde posuzuje skutečný stav věci. Nahlíží na smlouvy podle toho, co jimi strany zamýšlely, nikoli v jaké formě je nakonec uzavřely.
  • neveřejné - nehrozí medializace a vynášení citlivých obchodních informací na veřejnost. Rozhodce je vázán absolutní mlčenlivostí, které ho mohou zbavit jen strany sporu nebo soud.
  • neformální - důraz je kladen na obsah, nikoli na formu provedených úkonů.

Další informace o rozhodčím řízení naleznete na webových stránkách Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR, a. s.: www.urmr.cz.

Portál E-ARBITER - Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR, a.s., Cejl 91, 602 00 Brno
tel.: +420 545 242 592 - e-mail: unie@urmr.cz - web: www.urmr.cz, www.e-arbiter.cz